«Вміла баба готувати, та не вміла подавати»: це про те, що мало купити і заварити хороший чай, треба ще і підібрати для цього шляхетного напою відповідний посуд. Який саме, розповіли представники спеціалізованого інтернет-магазину New Tea.
В Китаї – на батьківщині чаю з давних давен вважають, що цей напій треба пити не поспішаючи, без метушні. Треба приділити час чаюванню і насолоджуватись вишуканими смаком і ароматом чаю. Не випадково чайна церемонія теж виникла в Піднебесній сотні років тому. Ця традиція чаювання несе в собі й філософський сенс: досягнення внутрішньої рівноваги, гармонії й умиротворення. А такого стану, просто заваривши заварку в кухлику, не досягнеш, потрібний спеціальний чайний набір. Ми наведемо варіанти посуду для чаювання, щоб ви мали змогу обрати, який саме набір вам до вподоби.
Чайний сервіз – «класика жанру»
Слово «сервіз» походить від французького «сервірувати, обслуговувати», тобто це – набір посуду, розрахований на певну кількість осіб. Чайні набори, напевно відомі кожному, найчастіше по бабусиному серванту, в якому, як символ добробуту в хаті, стояли чашки з блюдечками і заварник. Діставали їх лише з особливої нагоди, берегли як сімейну реліквію, а чай пили, зазвичай з більш «простого» посуду. І дарма, адже чай вартий того, щоб його готувати в правильному посуді, не чекаючи свят. Тим більш, сьогодні купити набір для заварювання чаю не проблема – вибір сервізів величезний.
Класичний чайний сервіз складається з чайника-заварника і чашок з блюдцями. Зазвичай розрахований на 6 осіб, але можна знайти набори на 12 персон. Також є сервізи на двох і навіть для однієї особи. Базовий набір може бути розширений чайничком-молочником, цукорницею, підставкою для ложечок тощо. Купити чайний сервіз можна в магазинах посуду чи замовити через інтернет.
Чайний набір, який можна возити з собою
Якщо ви – фанат чаю і часто подорожуєте, то необов’язково відмовлятися від можливості заварити улюблений напій. Спеціально для мандрівників призначений компактний набір з двох піал і чайничка на 250-300 мл в силіконових захисних чохлах. У звичайному магазині такий набір навряд чи знайдете, але можна замовити на сайті New Tea.
Посуд для чайної церемонії: чаювання по-імператорськи
Поціновувачів китайського чаю напевне зацікавить чайцзюй – набір для чайної церемонії. Кожен елемент тут не випадковий, а призначений для приготування чаю методом проливу. Технічно чайна церемонія – це складна послідовність дій, настій треба кілька разів переливати з однієї ємності в іншу, щоб наситити чай киснем і збагатити смак і аромат. До традиційного набору посуду для китайської чайної церемонії Гунфу Ча входять: чабань, гайвань, чаху, чахай, піали.
Чаху
Чайничок для заварювання листового чаю по-китайськи називається «чаху». Автентичні китайські заварники виготовлялися з червоної ісинської глини, мали сферичну форму. Глиняний посуд добре тримає тепло, в ньому чай виходить особливо духмяним. Але пористість структури має і зворотній бік – чайні ефірні олії проникають і залишаються на стінках чаху, тому не рекомендується заварювати різні види чаїв в одному чайнику, щоб аромати не змішувались. Сучасні варіанти заварників: керамічні, фарфорові та скляні.
Чабань
Чабань – обов’язковий атрибут чайної церемонії, дерев’яна дошка з піддоном для води. При приготуванні чаю методом проливу воду від промивання заварки та залишки чаю зливають прямо на столик: рідина скрізь прорізі в поверхні стікає до піддону. Це дуже зручно і дозволяє не відволікатися на зайве під час чаювання. Зазвичай чайні столики виготовляють з водостійких порід дерева, але можна також купити чабань кам’яну або металеву.
Гайвань
З китайської «вань» – це піала, а «гай» – кришка. Гайвань – це 3 в 1: чашка з блюдцем і кришкою. Якщо до цього тріо додати ще й ситечко, вийде самостійний комплект для чаювання. Гайвань використовують для заварювання чаю методом проливу.
Чахай
Цей різновид чайного посуду називають ще «Чашею справедливості», адже до неї зливають настій, а з чахаю вже наливають чай в чашки. Таким чином, всі учасники чаювання мають напій однакової міцності – все справедливо. Чахай виготовляють з глини, фарфору чи скла.
Піала для чаю
Китайські піали – це не звичні для нас чайні кухлі об’ємом 200-300 мл. В чайній церемонії використовують мініатюрні чашечки, наче з лялькового посуду. Зазвичай піала має об’єм 60-100 мл. Але є набори «на один ковток» з піалами на 20 мл. Китайські піали – фарфорові, з оригінальними візерунками, пити чай з такого посуду – неймовірне задоволення.
Шукаєте оригінальні гайвань, чаху або чабань, купити ці атрибути до чайної церемонії окремо чи в наборі можна лише в спеціалізованих магазинах, на кшталт New Tea.